Köşe Yazısı > Bu da gelir bu da geçer….

Bu da gelir bu da geçer….

Merhaba değerli dostlar; ayların en güzeli kabul edilen Eylül ayına giriş yaptık. Eylül ayı yılın son çeyreğine de girmemizi ifade ediyor. Hakikaten 2020 yılı tam bir kabus yılı oldu. 2020 yılının en güzel tarafı sanırım bitecek olması…

Pandeminin tüm Dünyadaki etkisi ağır oluyor. Ülkemizde de bir türlü vaka sayılarında arzu edilen düşüşü elde edemiyoruz. Birinci dalga bitmedi ve özellikle düğünler, taziye ziyaretleri virüsün yayılmasının en önemli sebepleri olarak gösteriliyor. Sektörümüzde birçok firmamızın virüse karşı etkin önlemler aldığını ve iş yerlerinde özel paravanlar eşliğinde hizmet sunduklarını gözlemliyoruz. Bazı firmalarımız, stoklardaki ürünlerini ekstra buhar eşliğinde temizliyor ve yüksek hijyen elde ediyorlar.

Kuyum ticaretinde tempo düşük olmakla birlikte son dönemde az da olsa bir artış var. İnsanların gelecek kaygısı, yarından endişe duymaları ve belirsizlik birçok zevklerini iptal etmesine yol açıyor. Takı; kadınların güzelliğini tamamlayan önemli bir aksesuar ve mutlu toplumlarda daha fazla takı kullanıldığını da gözlemliyoruz. Zorlu psikoloji içinde, gelecek kaygısı eşliğinde insanların çok büyük takı taleplerinde bulunmamasını doğal karşılamalıyız. Bugünler de gelecek ve geçecek. Sektörümüzdeki birçok firma bu sakin günleri, geleceğe hazırlık olarak değerlendiriyorlar. Birçok yeni model çizildi, madene aktarıldı veya aktarılacak. Bu büyük birikimin 2021 yılına güzel bir enerjiyle yansıyacağını tahmin ediyoruz.

Bizim sektörümüzün olmazsa olmazı tabi ki ihracat, takı ihracatında özellikle Arap pazarının kapalı olması sektörümüzün dev markalarını zor durumda bırakıyor. Arap ülkelerinde sert koronavirüs tedbirlerinin hala devam ettiğini duyuyoruz. İstanbul Jewelery Show’un Ekim ayağının yapılıp yapılmayacağı yakında netleşecek. Bence şuan ki şartlarda fuarın yapılmasının çok zor olacağını ve faydalı sonuçlar elde edilmesinin pek mümkün olmadığını düşünüyorum. Yakında bu konu netlik kazanacak.

Yüksek altın fiyatları yine üst seviyelerde seyir ediyor. Birçok firmamız ekstra hafif takılar yapmak için büyük emek harcıyorlar. Her gecenin ardından güneşin doğacağını biliyoruz. Gecenin en karanlık anı şafağa en yakın zamandır. Yakında aşının bulunmasıyla Covid 19 salgınının öncelikle psikolojik etkisinin sonlanacağını ve sonrasında da hayatın normale döneceğini düşünüyoruz. Hepimizin tek adresi, tek işi ve tek dayanağı kuyumculuk sektörü. Yüksek katma değer ortaya koyan, ülkemize döviz girdisi sağlayan kuyumculuk sektörü, bu zorlu günlerin ardından tekrar eskisi gibi koşusuna devam edecektir.