Köşe Yazısı > Gündem Yoğun…

Gündem Yoğun…

Merhaba sevgili sektör mensuplarımız, değerli okuyucularımız. Bahar mevsimine adım attığımız şu günlerde, ne yazık ki ülkemiz pandemi kriziyle mücadelesine yoğun bir şekilde devam ediyor. Vaka sayıları gittikçe artıyor. Henüz arzu edilen aşılama sayısına ulaşılmamasının da vaka ve pandemiye bağlı ölüm sayılarını yukarı çektiğini bilim insanları söylüyor…

Sektörümüz, bu dönemde yoğun bir gündeme sahip. Bir taraftan ihracat yapan firmalarımızı yakından ilgilendiren dahili işlem rejimindeki mevzuat değişiklikleri, bir taraftan bundan sonra kuyumcu mağazası açacak olan kişilerle ilgili Ticaret Bakanlığının hazırladığı yeni genelgeler ve düzenlemeler sektörümüzün yoğun gündemini oluşturuyor. Ayrıca uzun bir aradan sonra İstanbul Jewellery Show’un Mayıs sonunda kapılarını açmaya hazırlanması da bir başka önemli konu olarak karşımıza çıkıyor.

İsterseniz ilk olarak Dahili İşlem Rejimine bakalım. Bu konuda Prestij Gümrük firma sahibi Gümrük Müşaviri Hamit Genç önemli açıklamalarda bulundu.

Dahilde işlem rejiminde yurtdışından gelen altının bir günde gümrükten çekildiği dönemden, şu anda 20 güne uzayan ek prosedürlerle altının ülkeye girişinin adeta önüne set çekildiğini belirten Hamit Genç; “Yeni düzenleme ile dahilde işlem izin süresi 6 aydan 4 aya indirildi. Daha önce firmaların kapasitesi kadar altın girişine izin verilirken şimdi şirketin kapasitesinin 1/12’sine izin veriliyor. Eskiden yurtdışından gelen altın ile ilgili izinler gümrükten alınıyor ve 1 günde işlem olumlu bir şekilde sonuçlanıyordu. Şimdi ise İstanbul Gümrük Bölge Müdürlüğü’ne başvuruyorsunuz ondan sonra gelen altın kontrol için Darphaneye gidiyor böylelikle 15 günü bulan hatta geçen bir süre ortaya çıkıyor. Kısacası “yurtdışı ticareti yapma” manasına gelen bürokratik engeller zinciri ortaya çıkıyor” diyerek açıklamada bulundu. Bu konuyla ilgili detaylı haberimize dergimizin içinde bulabilirsiniz…

Bir başka konu da kuyumcularla ilgili yapılacak yeni düzenlemeler. Bu konu hakkında da İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı açıklamada bulundu:

Kuyumculuk mesleğini 3 yıldan fazla süredir yapan kişilerin Mesleki Eğitim Belgesine otomatik olarak sahip olacağını diğer kişilerin ise Meslek Liseleri, Meslek Yüksekokulları, sektörün açmış olduğu kurslar da eğitim alarak Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav Merkezinde imtihana gireceklerini kaydeden Erhan Hoşhanlı; “Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Binlerce meslektaşımızı etkileyecek olan yeni düzenleme öncesi, bakanlığın sektör temsilcileriyle iletişime geçmesi çok yerinde olmuştur. Yapılan karşılıklı istişareler neticesinde kuyum mağazası açarken istenen teminat kaldırılmıştır. Karşılıklı etkin iletişim ile sektörümüzün menfaatine olacak her adımın yanında olacağımızı belirtmek isterim” diye konuştu. Bu konuyla ilgili detaylı haberimizi yine dergimizin içinde göreceksiniz.

Bir önemli konu da yaklaşık 1.5 yıldır düzenlenmeyen (en son Ekim 2019 yılında düzenlendi) İJS’nin son durumunun ne olacağı. Biz size bu satırları yazarken fuarı düzenleyen firmanın fuarın gerçekleşeceği ile ilgili açıklamaları devam ediyor. Sosyal medyada yapılan çeşitli anketlerde sektör mensuplarının bu ortamda fuarın düzenlenmesinin zor olacağı kanaatinde olduğunu görmekteyiz. Biz de merak ediyoruz bakalım Mayıs ayının sonunda İJS; 1.5 yıl aradan sonra kapılarını yerli ve yabancı sektör mensuplarına aralayabilecek mi?

Şimdiden Ramazan ayının ve ardından Ramazan Bayramının ülkemize, sektörümüze, milletimize hayırlı olmasını, Covid 19 vaka sayılarının en az düzeye inmesini diliyoruz…. Mayıs ayında, fuar özel sayımızda görüşmek üzere….Sağlıcakla kalın….