Köşe Yazısı > Merhaba Kıymetli Dostlarımız;

Merhaba Kıymetli Dostlarımız;

Ne yazık ki yeni yıla arzu ettiğimiz gibi giremedik. ABD- İran gerilimi, Çin’de ortaya çıkan ve hızla Dünyaya yayılan virüs felaketi, Elazığ – Malatya depremi, şehit haberlerimiz ile 2020 hiç tat vermedi. Tabi bu genel sıkıntılar, ekonomimizi ve kuyum alışverişinin de temposuna olumsuz etki yaptı. Netice itibariyle kuyum alışverişi, insanların psikolojileri iyi olduğunda güzel sonuçlar veriyor ve daha fazla alım gerçekleşiyor.

Bu dönemde İtalya Vicenzaoro düzenlendi. Fuara katılan firmalarımızın genel olarak mutlu ayrıldığını ve fuarın orta şekerli geçtiğini ifade ettiler. Bildiğiniz gibi önümüzde Hongkong fuarı var ve virüs felaketi nedeniyle Hongkong fuarının çok sönük geçmesi bekleniyor. Tüm bu veriler ışığında, Mart ayında düzenlenecek olan İstanbul Jewellery Show’un çok hareketli geçeceği tahmin ediliyor. İç piyasada yaşanan sıkışıklığın yine ihracat ile aşılması bekleniyor.

Dergimiz düzenli yayın hayatına ve etkin ülke genelinde dağıtımına ara vermeden devam ediyor. Hangi şartlar olursa olsun her ay düzenli yayınına devam etmesi için büyük emek çaba gösteriyoruz. Bazı meslektaşlarımız aylık dergilerini 2 ayda bir çıkartıyorlar. Biz burada okuyucumuza ve reklamverenlerimize çok ciddi bir sorumluluk duyarak, az kazansak dahi yayın periyodumuzu aksatmamaya büyük özen gösteriyoruz. Bu önemli konuyu size izah etmek istedim. İyi günde de kötü günde de beraberiz.

Altın fiyatları ise artık 300 TL bandının üzerine demir attı. Özellikle gram ve sarrafiye altına ilgi tüm yurtta artarak devam ediyor. Geçen yıl sahibine yaklaşık %40 kazandıran altın; bu dönemde de yatırımcısına göz kırpıyor. İnsanlar birikimlerini altına çevirmekte çok daha fazla istekliler. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir bilgiyi size sunmak istiyorum. Merkez Bankamız geçtiğimiz yıl 159 ton altın alımıyla Dünya birincisi olmuş ve şu an itibariyle yaklaşık 412.5 ton altın rezervimizle Dünyanın en çok altın sahibi olan ülkeleri arasında 12. Sırada yer alıyoruz. Altın hem bireysel hem kurumsal hem de devlet çapında herkesin büyük ilgisiyle el üstünde tutuluyor. Bu bağlamda umutlu olmalı, geleceğe iyimser bir yaklaşımla bakmalıyız. Yeni sayımızda görüşünceye kadar, sağlıcakla kalın…Allah yar ve yardımcınız olsun….