Köşe Yazısı > BİTTİ BİTİYOR GİTTİ GİDİYOR Git Artık 2020

BİTTİ BİTİYOR GİTTİ GİDİYOR Git Artık 2020

Felaketlerin yılı 2020 yılına veda etmeye hazırlanıyoruz. Birçok kişi; 2020 yılını 3’üncü Dünya Savaşı gibi tanımlıyor. Şu ana kadar 1,5 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti. Ülkemizde de resmi rakamlara göre 15 000 kişi pandemi kurbanı oldu.

Bu ay dergimizde yer alan bazı haberleri birkaç kez okudum ve hakikaten pandemi günlerinde bazı detayların önemini göz önüne koyan açıklamalar oldu. Sektörümüzün duayen isimlerinden Besay Kuyumculuk firma sahibi Ömer Kaya; bakın Vefa ile ilgili ne güzel sözler söylemiş :

“Pandeminin etkisiyle kuyumculuk sektöründe işlem hacminin 2020 yılında ciddi anlamda düştüğünü ve bu düşüş ile panik yapan birçok firmanın ne yazık ki çalışanlarının bir kısmının işine son verme kolaycılığını tercih ettiğini kaydeden Ömer Kaya; “Halbuki bir işletmenin maliyet sıralamasında çalışanların maliyetleri 4’üncü 5’inci sıradadır. İyi gününde canım dediğimiz çalışanlarımıza en ufak rüzgarlı günde sırtımızı dönmek en kibar söylemiyle riyakarlık olacaktır. Eskiden bu konuda sektörümüz çok hassastı. Firmalarımız bir aile gibi çalışırdı. Emekçi kardeşlerimiz bir ay maaşlarını alamazsa, ailelerine bakamaz ve zor durumda kalırlar. Patronlar ise yıllar içinde kazandıklarının bir kısmını bu zor günlerde kullanabilirler. İlk fırsatta işçi çıkarmak vicdansızlık olacaktır”

Hakikaten selam olsun, çalışanına iyi kötü günde sahip çıkanlara, selam olsun vefayı yüreğinde hisseden işverenlere….

İstanbul Korku Evi…

Pandemiyle birlikte Anadolu’dan kuyumcuların İstanbul’a ziyaretlerinin minimum seviyeye indiğini görüyoruz. Hem Kuyumcukent hem de çarşı eski kalabalıklarından uzakta. İşte böyle bir dönemde, büyük riskleri omuzlayan, karda yağmurda kilolarca altınla yollara düşen, sektörümüzün emekçi çantacılarına da selam gönderiyoruz. Bakın ARS Kuyumculuk firma sahibi ve aynı zamanda sürekli müşterilerini ziyaret eden kuyumcu dostumuz Cengiz Dalmaz; bu konu hakkında ne söylemiş:

Çantacı Sektörümüzün Baştacı…

Artık Anadolu’dan esnafın takı almak için İstanbul’a gelmeye cesaret edemediğini ve istedikleri ürünleri her hafta aksatmadan, düzenli ziyaretler ile gerçekleştirdiklerini kaydeden Cengiz Dalmaz; “Her gün yollardayız. Müşterilerimizin eksik ürünlerini gidermek için ister bir ürün olsun ister yüz ürün olsun ayırt etmeden hizmet sunuyoruz. Yüklü miktarda altın taşıyan çantacılar çok ciddi maddi sorumluluklar alıyorlar ve sık sık çeşitli gasp olaylarıyla muhatap kalıyorlar. Şimdi bir de pandemiyle birlikte sağlık riskleri de ortaya çıktı. İşini büyük özveriyle yapan ve hergün her şartta yollarda ekmeğinin peşine düşen sektör emekçilerinin hakkını teslim edelim”

Bu ay köşe yazımı, bu iki güzel yürekli insanın önemli açıklamalarına ayırdım. İyi günde kötü günde bir aile olduğumuzu unutmayalım. Güzel günlere yeni yılda çıkacağımıza inanıyorum. Aşı müjdesi verildi. 2021 yılı ümitlerin yılı olacaktır. Yeni yılda görüşmek üzere dostlar….