Köşe Yazısı > Bizi Rekor Kıran Altın Fiyatları Değil Mesleğine İhanet Edenler Bitirir….

Bizi Rekor Kıran Altın Fiyatları Değil Mesleğine İhanet Edenler Bitirir….

Hem Piyasaların hem de havaların çok fazlasıyla ısındığı bir dönemdeyiz. Altın fiyatları tarihi rekorları kırıyor ve kuyum alışverişinde tempoyu düşürüyor. Bunun yanında ise has altın alım ve satımı en yoğun dönemini yaşıyor.

Esasında ilk kez bir yazımda elim klavyeye gitmiyor. Moralim bozuk. Ne yazsak ne konuşsak boş diyorum. Geçtiğimiz günlerde sektörümüzün deneyimli markası Besay Kuyumculuğa gelen hurda altının içinden çıkan demir yaylar, hepimizin sinirlerini bozdu. Bileziklerde en fazla 0,50 cm kullanılması kabul gören demir yayların 5.20 gram gibi rekor bir oranda kullanılması hepimizin utanarak izlediği görüntüler ortaya çıkardı.

Deneyimli İletişim Danışmanı Savaş Aytunca’nın özel haberinde 14 gramlık bir bileziğe büyük bir işçilik ile 5 gramdan fazla demir yayın konulduğunu görüyoruz. Günahtır, yazıktır Allah korkusu hiç mi olmaz demek bile az kalacak. Son tüketici ürününü bozdurmaya gittiğinde aldığı ürünün nerdeyse yarısının demir olduğunu öğrendiğinde ne düşünecek ve kuyumcuları bundan sonra nasıl bilecek ? Çevresine bu olayları anlatmayacak mı?

Bu tip olaylarda üretenin toptancıya, toptancının üreticiye, mağazacının toptancıya vs. karşılıklı topu attıklarını görüyoruz. Hiç kimse benim hatam yok diyemez. Sen bu kadar ucuza bir ürünü alıyorsan şüphe duymaz mısın? İşte bu tip hareketler mesleğimizin köküne incir ağacı dikiyor.

Bu tip sahtekarlıkların önlenmesi için sektörümüzün önde gelen kurumlarının ortak kararlar alarak, bu kararları kararlılık içinde hayata geçirerek çeşitli önleme planları yapmaları gerekiyor. Bizim veya sizin bir başka işimiz yok. Bu olaylar mesleğimizin prestijine büyük zarar veriyor ve tüketicinin kuyumcuya duyduğu güven azalıyor. Bu haberin detaylarını ilerleyen sayfalarımızda göreceksiniz.

Bu ayki köşemizi, bu vahim olaya ayırdık. Kahramanmaraş’ta bitmek üzere olan Altın Şehir’in hepimize heyecan verdiğini, yeni modellerin hızla hayata geçtiğini, birçok markamızın yeni adreslerine taşındığını, ihracat ile ilgili yavaş yavaş sevindirici haberler geldiğini duyuyor ve seviniyoruz ama yemeğin içindeki bir küçük sinek bütün tadımızı kaçırmaya yetiyor…..