Köşe Yazısı > Kabul edilemez…

Kabul edilemez…

Merhaba değerli dostlar; sektörümüz açısından en önemli günlerden birini yaşayacağız. İstanbul Jewellery Show 55. kez kapılarını aralıyor. Her sene fuara özenle hazırlanan ve yüzlerce yeni tasarımı madene aktaran firmalarımızın ilk kez bu yıl hazırlıkları çok sönük geçti.

Görüştüğümüz onlarca firmanın geçmiş yıllara göre kıyasladığımızda fuara adeta formalite icabı katılıyor olmaları çok üzüntü verici bir durum. Altın fiyat farklılığıyla ilgili 12 aydır her ay her sayımızda pek çok sayfamızda bu konunun yarattığı tahribata yer verdik. Hiç kimsenin seslendirmediği kadar kelimelerimizle adeta haykırdık. Kuyum ihracatının durma noktasına gelmesinin kime ne faydası var çözemiyoruz. Birçok firmamız artık çalışanlarının bazılarıyla iş akdini sonlandırıyor. Bazı firmalar yurtdışında üretim arayışına giriyor. Birçok kuyum ustası da yurtdışından gelen teklifleri değerlendiriyor. Koskoca bir sektör gözlerimizin önünde eriyip gidiyor.

İşte böyle bir ortamda İJS kapısını aralayacak. 5000 doları geçen altın fiyat farklılığı eşliğinde ihracat yapmak imkansız. Zaten kuyum üreticilerimiz kilo bazında böyle bir işçilik kazanmıyorlar. Bir de ekstradan alıcıya bizim ülkemizde fark var onu da sizden istiyoruz diyemezler. Deseler de zaten kabul görmüyor. Kayıplar birçok firmamızda %70’i geçti. 12 aydır hayatımızda olan makas; sektörün resmen içinden geçiyor.

Tüm olumsuzluklara rağmen yine işimizi özenle yaptık ve fuar sayımızda yine dolu dolu karşınızdayız. Bakalım iç piyasadaki talepler, fuarın yurtdışı açısından düşen temposuna ne kadar katkı sunacaklar göreceğiz. İstanbul fuarının ardından Mayıs ayında iki önemli organizasyonu takip edeceğiz. ESFA Fuarcılık Antalya’da US Fuarcılık ise Van’da Mayıs ayı içinde sektör fuarı düzenleyecekler. İki fuar hem hitap ettiği hedef kitle hem de katılımcı profili açısından farklılıklara sahip. Bu iki fuarımızın da verimli geçmesini diliyoruz. İJS fuar boyunca standımızda siz değerli dostlarımızı bekliyoruz. Ümit ediyoruz ki biran önce altın ithalatına getirilen kota kalksın ve kuyumcularımızın önü açılsın. Yoksa görünen köy kılavuz istemiyor. Kuyumcularımızın eli kolu bağlıyken, fuarda başarılar dileriz gibi klişe ve yapay bir sözü bu sayfada telaffuz etmiyoruz. Kuyum ihracatının kaybı ülkemizin kaybı demek. İlk başta söylediğimiz gibi yaşadığımız bu durum asla KABUL EDİLEMEZ….

Geçmiş Mübarek Ramazan Bayramınızı Kutlarız…