Köşe Yazısı > Cumartesi Özgürlüğü…..

Cumartesi Özgürlüğü…..

Merhaba sevgili dostlar; bildiğiniz gibi ülkemizin en önemli gündem konusunu Covid 19 salgını teşkil ediyor. Son aylarda hafta sonu kısıtlamaları perakende kuyumcularımızı ciddi olarak negatif etkiledi. Geçtiğimiz günlerde Cumartesi günü sokağa çıkma yasaklarının ülkemizin büyük bir bölümünde kaldırılması büyük sevinçle karşılandı.

Cumartesi günü hem çalışan kadınların hem de eşleriyle alışveriş yapmayı planlayan kadınların kuyumcu ziyareti için çok önemli bir günü. Haftanın en önemli günü olan Cumartesinin tekrar sektörümüze geri verilmesi büyük bir mutluluk oluşturdu.

Sektörümüzün bir diğer önemli konusu da, yakın zaman içinde Ticaret Bakanlığının yeni yönetmenlikleri hayata geçirmeye hazırlanması. Özellikle perakende kuyumcularının mağaza açarken belirli başlı kriterlere uyması, mesleki yeterlilik belgesi edinmesi gibi birçok önemli detay çok yakında uygulanmaya başlanacak. Sektörden kime sorsak, bu tip düzenlemelerin çok önemli olduğunu ve her önüne gelenin kuyumcu mağazası açmasının doğru olmadığı ifade ediliyor.

Ülkemizin en çok ihracat yaptığı bölgelerden biri olan Dubai’ye yönelik uçak seferlerinin hız kazanması ayrıca bir memnuniyet yaratıyor. Birçok ihracatçımız yaklaşık bir yıl sonra Dubai’ye uçma fırsatı buldular. Aynı zamanda Dubai’den de alıcılar İstanbul’a geliyorlar.

Vaka sayılarının düşmesi, altın fiyatlarının dip seviyede yer alması, Sevgililer Günü hareketliliğiyle beraber, sektörümüzde uzun zaman sonra kuyum alışverişinde gözle görülür bir hareketlilik var. Önümüz Bahar. Bu güzel mevsimde, kuyum alışverişinin daha da üst seviyeye çıkması bekleniyor. Yaklaşık bir yıldır ciddi sosyal kısıtlamalar içinde kalan insanların, yasakların azalmasıyla özellikle kendilerini mutlu etmek ve psikolojik ihtiyaçlarını gidermek için kuyum alışverişine çıkacaklarını tahmin ediyoruz. Güzel günler bizi bekliyor az kaldı…Tabi ki tedbirleri bırakmayalım ve işimize dört elle sarılalım. Derginiz Gold Diamond; çalışmalarına ve yayın hayatına ara vermeden devam ediyor. Sektörden en taze haberler, son gelişmeler yine yeni sayımızda… Keyifli okumalar diliyorum…Bir sonraki ay görüşünceye kadar kendinize çok iyi bakın….