Köşe Yazısı > Fuarla sevindik yükselen altın fiyatlarıyla üzüldük…

Fuarla sevindik yükselen altın fiyatlarıyla üzüldük…

Merhaba değerli dostlar… Çok hareketli bir Ekim ayını geride bıraktık… İstanbul Jewellery Show; beklentilerin çok üstünde olumlu geçti. Fuara katılanlar uzun süre sonra yabancı alıcılarla yüz yüze iletişim kurma imkanı elde ettiler. 3 bölümden oluşan fuara birçok farklı ülkeden alıcı geldi ve fuar alanında kuru kalabalık değil gerçek sektör mensupları ve ürün, makine, sarf malzeme ihtiyacı olanlar yer aldı.

Dergimizin bu sayısında fuara katılanların görüşlerine yer verdik. Şimdi de Diyarbakır Mezopotamya Kuyumculuk Fuarı heyecanı başlıyor. Bakalım fuar Anadolu’da uzun süre yapılacak kuyumculuk fuarı nasıl geçecek. Derginiz Gold Diamond; fuar alanında yeni sayısıyla yer alacak ve yine sektör mensuplarını biraraya getirecek.

Ekim ayının ikinci yarısından itibaren uzun süredir stabil kalan altın fiyatlarının, döviz kurunun şahlanışına tanıklık ettik. Özellikle bu yıl takı alışverişin artan temposu, rekor fiyatlara çıkan bu tablo ile tekrar düşüşe geçiyor. Köşe yazımızı hazırladığımız da has altının gram fiyatı 565 TL’yi görmüştü. Hakikaten hiç beklenmedik bir artış oluştu. 480 TL’den 565 ‘TL’ye 20 gün içinde yaşanan bu yükseliş, sektörümüzü nasıl etkileyecek? Bu soruların cevabını bir iki ay içinde iyice almış oluruz.

İJS Fuar standımızda sektörümüzün önde gelen isimlerini ağırladık. Bu güzel organizasyonda bizi yalnız bırakmayan ve fuara gelmişken Gold Diamond’ı ziyaret edeyim diyen herkese tekrar şahsım ve ekibim adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Altınşehir; Altın gibi parlıyor…

Altınşehir Kuyum Üretim Kompleksi 1. yaşına adım atıyor. Geçen yıl bu günlerde kapısını aralayan ve ilk firmalarını bünyesine alan Altınşehir; artık tamamen dolu. Aradan geçen bir yıl içinde Kahramanmaraş’ın seçkin üreticileri ve toptancıları bu büyük komplekse yerleştiler. Sayıları yaklaşık 10’u bulan İstanbul’dan gelen firmaların da şubeleri; Altınşehir’e renk katıyor. Altınşehir’deki gelişmeleri yakından takip ediyor ve oradaki firmalarımızın da sesi olma görevini başarıyla icra ediyoruz. Bir sonraki sayıda görüşünceye kadar….Allaha emanet olun…