Köşe Yazısı > Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli oldu…

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli oldu…

Merhaba sevgili dostlar; sektörümüz için büyük önem teşkil eden İstanbul Jewellery Show’un ardından yeni sayımızda sizlerle birlikteyiz. Fuarı Gold Diamond olarak her zaman ki gibi yakından takip ettik. Aylardır dergimizde kimsenin yer vermediği kadar altın fiyat farklılığına (makas) vurgu yapan, sektörümüzün özellikle ihracat bağlamında yaşadığı büyük kayıpları feryat figan hep ele aldık. İJS öncesi de bu makas eşliğinde fuarın etkin sonuçlar doğuramayacağını birçok kişi gibi bizde görüyorduk. Resmen Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olur sözü gerçeğe dönüştü.

Makas; sektörümüzün en önemli organizasyonunun da içinden geçti. Kuyum ihracatı yapan firmalarımız için belki de tüm fuar tarihinin en verimsiz organizasyonu geride kaldı. Sadece makas değil, Dubai’de yaşanan sel felaketi, İsrail Filistin İran gerginliği, Rusya Ukrayna savaşı gibi daha birçok etmen fuarımıza gelen yabancı ziyaretçilerin sayısını minimum düzeye indirdi.

Biz yazmaya devam edeceğiz. Bu sorun çözülene kadar yaşanan sorunları kaleme alacağız. Altın ithalatına getirilen kotanın kalkması herkesin menfaatine olacaktır. Kuyum ihracatından ülkemize gelen döviz girdisi hızla eriyor. Binbir zorlukla kazandığımız pazarları kaybediyoruz. Acil çözüm hemen şimdi…

Antalya ve Van’dayız…

Antalya Exclusive Jewellery Show ilk kez kapısını aralayacak. 65 seçkin firmanın katılacağı Antalya Fuarı’nda tecrübeli organizatör Faruk Aşık’ın imzası olacak. ESFA Fuarcılık Gaziantep’teki başarılı kuyumculuk fuarının ardından Antalya’da da istikrarlı bir şekilde sektörümüzün seçkin markalarını bölge esnafıyla buluşturacak. Şimdiden bu fuara katılacak olan firmalarımıza başarılar diliyoruz. Fuarı sizler için yakından takip ederek, gelişmeleri paylaşacağız.

Bu ayın sonunda bir de Van Anatolia Jewellery Show kapısını aralayacak. Artık 3’üncüsü düzenlenecek olan fuar; bölgenin özlemle beklediği bir organizasyon haline gelmiştir. US Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ülker Selviler; yine sıkı bir hazırlık yaptıklarını ve bu organizasyonun çok verimli geçeceğini bizlerle paylaştı. Van fuarımızı da yerinde takip edeceğiz. Her zaman dediğimiz gibi kuyumculuk sektörü nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa Gold Diamond orada olacaktır. Sözlerimi 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik, Spor Bayramımızı şimdiden kutlarız. Birlik beraberlik içinde mutlu bir geleceğe….