Köşe Yazısı > Mevsim Bahar Olunca….

Mevsim Bahar Olunca….

Merhaba kıymetli dostlar köşe yazıma Orhan Babanın meşhur şarkısının sözleriyle başlamak istedim. Bahar mevsimine adım attığımız şu günlerde, Baharın güzelliğini hep beraber yaşarız İnşallah diyorum. Diyorum ama tabi ki kuyumculuk sektörümüz ne yazık ki Bahar mevsiminde de kara kışı yaşıyor. Altın fiyat farklılığının her geçen gün ihracat yapan kuyumcumuza büyük zararlar verdiğini hepimiz yakından gözlemliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde MİB Başkanı Sn. Burak Yakın; ulusal medyaya verdiği demeçte altın fiyat farklılığı neticesinde, kuyumculuk sektörünün kayıt dışı çalışmalara yönlendirildiğini ve ortaya çıkan makasın uluslararası boyutta sektörümüze çok büyük zarar verdiğini ifade etti.

Gün geçmiyor ki sınırlarımızdan geçen kaçak külçe altınlara el konuldu haberi duymayalım. Ortalama bir kiloda 3000$ fiyat farkı nedeniyle, ülkemize kayıtlı olmadan giren her altından kilo başına 3000$ kolay para kazanmak cazip hale geliyor. Yurtdışına giden birçok kişinin üzerinde ağır altın takılarla giriş yapması ve bunları burada bozdurması da artık normal bir hale geldi.

Kuyumcunun hammaddesi altındır. Altın olmadan üretim yapılamaz. Üretim yapılamazsa satışlar olmaz. Diye devam eden cümleleri arka arkaya sıralamaya gerek yok sanırım. Biz her ay sayfalarımızda sektörümüzün önde gelen isimlerinin makas ile ilgili açıklamalarına yer vermeye devam ediyoruz. Bazıları gibi başımızı kuma gömmüyoruz. Bize dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demiyoruz. En büyük endişemiz bu makas eşliğinde İstanbul Jewellery Show’un başlaması olacaktır. İJS; makasın büyük darbesinden nasibini alacak görünüyor. Aklın yolu birdir diyelim ve sizi Mart sayımızla başbaşa bırakalım. Bir sonraki sayıda çok daha güzel haberler paylaşmak dileğiyle…Kalın sağlıcakla.