Köşe Yazısı > Bir yılı daha geride bırakıyoruz….

Bir yılı daha geride bırakıyoruz….

Hayat hızla akıp geçerken, hiç tahmin etmediğimiz Covid 19 virüsünün hayatımıza izinsiz bir şekilde girmesi hepimizi altüst etti. Sosyal hayatımız, iş hayatımız eskisi gibi olmadı ve olmuyor. Herşeye rağmen hayat devam ediyor. Belki de daha uzun bir süre bu virüs belası ile yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.

2020’den sonra 2021 yılını da Covid 19 salgınıyla birlikte yaşadık. 2021 yılı ilginç bir yıl oldu. Yılın ilk yarısı, Haziran ayının başına kadar oldukça durağan ve pandemiye karşın yoğun önlemler altında geçti. Ticaret yüksek hızda gerçekleşmedi ama bir anda Haziran ayında normalleşmenin başlamasıyla kuyum alışverişinde tempo adeta zirveye çıktı. 1.5 yıldır düzenli alışveriş yapamayan bir kitlenin, ‘İntikam’ alışverişleri de yapması, düğünlerin gerçekleşmesi, gurbetçinin kuyum alışverişinde oldukça cömert davranması iş hayatımıza büyük bir dinamizm kattı. Kuyumcu dostlarımız özellikle 3-4 ay gece gündüz mesai yaparak, taleplere karşılık verdiler. Bu güzel, hareketli günlerin bir sonu olacaktı ama bu kadar kısa zamanda olacağını tahmin etmiyorduk.

Yılın son çeyreğinde uyuyan dev altının, harekete geçtiğini ve rekor üstüne rekor kıran fiyatlarla kuyum alışverişine büyük darbe indirdiğine şahitlik ettik. 2 ay içinde altın fiyatlarında %50’ye yakın artış olması pek görülmüş bir durum değildi. Böyle olunca yılın son çeyreğinde kuyum alışverişleri en üst seviyeden en dip seviyeye inmiş oldu. Kısacası 2021 yılında sektörümüz güneşi de gördü fırtınayı da yaşadı.

Yılın tablosunu özetledik. 2022 yılında neler olacağını hep beraber göreceğiz. Bakalım altın fiyatları daha da yukarıya çıkacak mı? Yoksa bir parça aşağı yönlü hareket ederek, tekrar kuyum alışverişinin canlanmasına vesile mi olacak ?

Derginiz Gold Diamond 2021 yılı içinde toplam 32 000 KM yol yaptı. Dergimiz düzenli olarak yayın hayatına devam etti ve sizden aldığımız güçle, en zor günlerde bile kuyumcularımızın etkin iletişim platformu olmayı sürdürdük. Ülkemizin dört bir yanına dağılan Gold Diamond; önümüzdeki yıl da geniş kitlelere ulaşmaya, üretici ile satıcıyı biraraya getirmeye devam edecek. Bir sonraki ayda, yeni yılda görüşmek üzere hepiniz Allaha emanet olun…Hayırlı bir yıl ülkemizin ve Dünya insanlığının olsun….