Köşe Yazısı > İhracat…İhracat…İhracat…

İhracat…İhracat…İhracat…

Büyük pandemi krizi tüm Dünyayı derinden etkilemeye devam ediyor. Kuyumculuk sektörümüz de bu yılı kayıp bir yıl olarak tarih sayfalarına yazacak. Yılın ilk 9 ayındaki ihracat kaybı %50’leri bulmuş ve en önemli pazarımız olan Arap pazarında yaprak kımıldamıyor.

Daha önce de birçok sektör mensubu Türk kuyumculuğunun ihracat stratejisinde Arap pazarına çok büyük ağırlık vermesinin, yumurtaları tek sepete koymak gibi önemli bir risk barındırdığını ifade etmişlerdi. Şu anda ne yazık ki; Arap pazarına olan bağımlılığımız ihracat rakamlarımızdaki büyük düşüşün en önemli sebebi oldu.

Her fırsatta dile getiriyoruz. ABD, Avrupa, Güney Amerika ve Asya pazarlarından Türk Kuyumculuğu daha fazla pay almalıdır. İMMİB; geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınladı ve Mısır, Malezya, Hollanda, Belçika’ya kuyum ihracatında artış olduğunu diğer tüm ülkeler için kayıpların ciddi boyutlarda olduğu açıklandı.

Raporda geçen Mısır’a kuyum ihracatının %700 artması oldukça ilginç bir durum ortaya çıkarıyor. Bir Asya ülkesi olan Malezya’ya %375 ihracatımızın artması da ayrıca dikkat çekiyor.

Mücevher İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Kamar; bakın sektörün 2020 karnesini nasıl değerlendiriyor:

“Meslek hayatımda Türk mücevher sektörünün küçük atölyelerden, büyük fabrikalara, kuyumcu dükkânlarından mağaza zincirlerine uzanan yolculuğunu izledim. Sektörün bugün için aktif 2 bin üyesiyle dünyanın önde gelen ihracatçılar ligine yükselişini gördüm. İstanbul Jewellery Show’un otel lobilerinden dünyanın ve bölgenin en prestijli mücevher fuarı haline gelişine şahit oldum. Sektör olarak çok büyük ekonomik krizler, bunalımlar, kur dalgalanmaları, arz – talep dengesinde daralmalar yaşadık ama hepsinden büyüyerek çıktık. Ancak sektörümüzü bu yıl olduğu kadar hiç bu kadar zora girdiğini, fabrikalarımızın 6-7 ay kapalı olduğunu görmedim.”

Tabi ki bugünler de geride kalacak. Fırtınanın ardından güneş çıkacak. Biz yaşadıklarımızdan gerekli dersleri çıkarmalıyız. Farklı pazarlara cesurca atılımlar yapmalı, sadece belirli bir coğrafya içine Türk kuyumculuğunu hapis etmemeliyiz.

İsabetli bir karar ile İJS Ekim ayağı ertelendi. Şimdi gözler Ocak ayında düzenlenecek olan İtalya fuarına çevrildi. Bu fuarın düzenlenmesi, düzenlenirse nasıl bir global ilgi oluşturacağı, sonuçları 2021 yılı için adeta bir röntgen filmi niteliği taşıyacak…

Birbirinden güzel sektör haberlerimizle, size kucak dolusu sevgiler sunuyoruz. Gold Diamond derginiz sektörün tam ortasında, en yeni gelişmelerle hep sizinle birlikte olmaya devam edecek…Güzel güneşli günlerde görüşmek üzere….