SEKTÖR > Onur Şahin “İhracat alanında müjdeli haberler henüz yok ama çok küçük çaplı talepler gelmeye başladı…”

Onur Şahin “İhracat alanında müjdeli haberler henüz yok ama çok küçük çaplı talepler gelmeye başladı…”

Yılın ilk 8 ayında, geçmiş yıla göre %43 ihracat kayıplarıyla geçiren kuyumculuk sektörümüz pandeminin olumsuz etkilerini derinden hissediyor. Özellikle Kuyumcukent ve İstanbul Vizyon Park’ta yer alan, ihracat ağırlıklı çalışan firmalarımız aylardır ya hiç üretime başlamadılar ya da çok az üretim yaparak koca bir yılın kayıplarına şahitlik ediyorlar. Deneyimli İhracat Uzmanı, Onka Gold Yöneticisi Onur Şahin; şu an itibariyle henüz ihracatın Dünya çapında, Arap pazarında açılmaya başladığı ile ilgili müjdeli haberlerin oluşmadığını, ABD, Kanada ve Avrupa’dan az sayıda gelen taleplerin gelecek için ümit vadettiğini söyledi…

Geçmiş yılları mumla arayan kuyumculuk sektörümüz, yaşanan pandemi krizinin faturasını en ağır şekilde ödüyor. Özellikle sadece Arap Yarımadası’na çalışan firmalarımızın aylardır atölyelerini açmadığını biliyoruz. Bu yılı ne yazık ki birçok firmamız erkenden kapatmış oldu. Onka Gold Yöneticisi Onur Şahin; böylesine büyük bir global krizin hiç kimse tarafından tahmin edilemeyeceğini, hayatın durduğu bir ortamda takı alım ve satımının çok geri planda kalmasının doğal bir sonuç olduğunu ifade etti.

Sadece Mısır…..

2020 yılı içinde Mısır’a ihracatın %700 arttığını, Malezya’ya ihracatın %375 arttığını, Hollanda ve Belçika’ya ihracatların ortalama %80 arttığını kaydeden Onur Şahin; “Dubai ve Amerika pazarlarındaki kayıplarımız genel ihracat tablomuzun negatif olmasına sebebiyet verdi. Mısır’a yönelik kuyum ihracatındaki büyük artışta Onka Gold’un söz sahibi olduğunu görüyoruz. Mısır ile ticaret yapmak isteyen üreticilerimize, destek sunmaktan ve fikir alışverişinde bulunmaktan mutluluk duyarız” diye konuştu.

Uzun zamandır mesleğin içinde olan ve ihracat alanından Dünyanın dört bir yanındaki pazarlara girmiş biri olarak kuyum tarihinde böylesi bir durgunluğa şahitlik etmediğini sözlerine ekleyen Şahin; açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Meslek hayatımda Türk mücevher sektörünün küçük atölyelerden, büyük fabrikalara, kuyumcu dükkânlarından mağaza zincirlerine uzanan yolculuğunu izledim ve gözlemledim. Sektörün bugün için aktif 2 bin üyesiyle dünyanın önde gelen ihracatçılar ligine yükselişini gördüm. Sektör olarak çok büyük ekonomik krizler, bunalımlar, kur dalgalanmaları, arz – talep dengesinde daralmalar yaşadık ama hepsinden büyüyerek çıktık. Ancak sektörümüzü bu yıl olduğu kadar hiç bu kadar zora girdiğini, fabrikalarımızın 6-7 ay kapalı olduğunu görmedim. Ocak ayında yapılacak olan İtalya Fuarı; sektörün yakın geleceği ile ilgili net fotoğraflar verecektir. Online yapılan Las Vegas fuarı hayal kırıklığı yaşatmıştır. Yakın zaman içinde yüz yüze iletişimin ve ticaretin çok daha fazla önem kazanacağı bir döneme giriyoruz.”