SEKTÖR > Makas düştü bu sefer ihracatçı sezonu kaçırdı

Makas düştü bu sefer ihracatçı sezonu kaçırdı

Akif Sarıyer “Temmuz ayını görelim makasın kalıcı daralıp daralmadığını o dönemde anlarız.”

Uzun bir aradan sonra altın fiyat farklılığı 200 $’a kadar geriledi. Biz bu yazımızı yazarken 800$’ı tekrar gördü. Artık 1000$’ın altına sevinir olduk. Kuyumcularla yaptığımız görüşmelerde makasın 90$ seviyesine gerilemesinin önemli olduğunu, bu seviyenin üstündeki her fiyatın kuyum üreticisinin kaybı olduğunu ifade ettiler.

Aktif Kıymetli Madenler firma sahibi Akif Sarıyer; makas kabusunun sona erdiğini ya da gücünü kaybettiğini söylemek için hala zamana ihtiyaç olduğunu, Temmuz ayı itibariyle bu konunun daha da netleşeceğini söyledi.

Yasal düzenlemeler olmadan, mevzuatla ilgili güncelleme olmadan tüm koşullar aynı şekilde devam ederken altın fiyat farklılığının gerilemesinde altına talebin azalmasının büyük etken olduğunu belirten Akif Sarıyer; “Keşke bu gerileme Nisan ayı içinde olsaydı. İhracatçı firmalarımız yaşanan bu gerilemenin avantajını kaybettiler. Sezon öncesi yabancılar kuyum alışverişlerini yaptılar. Şimdi bizim kuyumcumuz, yabancı müşterisine farkımız çok azaldı dese de fayda etmiyor. Çünkü sezon alışverişini yapan yabancılar Eylül hatta Ekim ayına kadar önemli miktarda takıya ihtiyaç duymayacaklar” diye konuştu.

Altına yatırım yapan kişilerin de bu dönemde frene bastığını ve yüksek faiz oranları nedeniyle altınlarını bozdurup faize, uzun dönemli mevduata nakitlerini kaydıran ciddi bir kitle olduğunu belirten Akif Sarıyer; “Bizim gibi değerli maden ofislerinin bu dönemde sakin olduğunu gözlemliyoruz. Kuyumcukent sakin, Çarşı sakin. Altın fiyatları belirli bir fiyat aralığına demir attı. Bu istikrarlı durum altın yatırımcısını bekleme moduna geçiriyor. Altın takıya ihtiyacı olanlar ise bu uygun rakamları değerlendirmesi gerekiyor. Kısacası kuyum piyasası; ‘güneş var ısıtmıyor rüzgar var serinletmiyor’ durumunda” dedi.