SEKTÖR > Anadolu kuyumcusu istediği takıların kalıbına BEY gibi ulaşıyor

Anadolu kuyumcusu istediği takıların kalıbına BEY gibi ulaşıyor

BERBEY KALIP FİRMA SAHİBİ İBRAHİM DOĞANKAYA “Anadolu’daki takı üreticisi her tür imkana sahip ve gerekli yatırımları yapıyorlar. Artık İstanbul’da üretilen takılar kalitesinde üretim Anadolu’da da rahatlıkla yapılıyor. Ürettiğimiz kalıplara Anadolu’daki kuyumcuların her geçen gün talebi artıyor.”

Anadolu’da kuyum üretimi her geçen gün artıyor. Özellikle Kahramanmaraş ilimiz, yüzlerce yıldır yoğun el işi eşliğinde takı üretimiyle ön plana çıkan bir kimliğe sahip. İstanbul’un ardından en çok kuyum atölyesinin bulunduğu ilimiz Kahramanmaraş oluyor. Ayrıca Diyarbakır, Adana, Elazığ, Urfa, Van, Antalya illerimizde ciddi sayıda kuyum üreticisi bulunuyor. Berbey Kalıp firma sahibi, deneyimli kalıp ustası İbrahim Doğankaya; firmalarına Anadolu’dan artan talep bulunduğunu, Anadolu kuyum üreticisinin gittikçe İstanbul ile arasındaki makası kapattığını ifade ediyor.

Zorlu piyasa koşulları içerisinde ekmeğin aslanın ağzından midesine gittiği düşünüldüğünde, üreticilerin kendi içlerinde büyük bir rekabet yaşadığı net bir şekilde gözlemleniyor. Yüzlerce kuyum atölyesinin bulunduğu Anadolu’da gittikçe üretim kalitesi artıyor. Anadolu’daki üreticiler, farklı Pazar arayışlarında artık daha fazla İstanbul’a ve Marmara Bölgesine yönelmeye başlıyorlar. Sektörümüzün köklü kalıp atölyelerinden Berbey Kalıp; son dönemde çok sayıda Anadolu’dan gelen talebe karşılık vermeye gayret gösteriyor.

Firma sahibi İbrahim Doğankaya; başta Kahramanmaraş olmak üzere çok sayıda Anadolu ilinden kendilerine farklı kalıp siparişleri geldiğini ve Anadolu üreticisinin son dönemde kendini ciddi anlamda geliştirdiğini söyledi.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte üretim rekabetinin yavaş yavaş eşitlendiğini hatırlatan İbrahim Doğankaya; “Tabi ki sadece teknoloji eşitliğiyle aynı başarıyı ve kaliteyi ortaya koyamazsınız. Bu aşamada ustaların farkı ortaya çıkıyor. İstanbul’daki kuyum ustaları Anadolu meslektaşlarının bir adım önündeler” dedi.

Adana ve Kahramanmaraş’tan müşterileri bulunduğunu belirten Doğankaya; Anadolu’daki üreticinin ağırlıklı olarak pres kalıp talep ettiğini, Berbey Kalıp atölyesinin her tür kalıbı yapabilecek donanıma ve tecrübeye sahip olduğunun altını çizdi. İbrahim usta; Antalya ve Van’da düzenlenecek olan kuyumculuk fuarına katılan firmalara da şimdiden başarılar diledi.