SEKTÖR > İşini aşkla yapan ustaların buluştuğu Kabaloğlu Kuyumculuk 8 yıldır yüksek kaliteye imza atıyor…

İşini aşkla yapan ustaların buluştuğu Kabaloğlu Kuyumculuk 8 yıldır yüksek kaliteye imza atıyor…

Lise eğitiminin hemen ardından kuyumculuk mesleğine adım atan ve bugüne kadar yıllarca çalışmalarına devam eden Selçuk ve Mustafa Kabal kardeşler; kıymetli takım arkadaşlarıyla birlikte markaları Kabaloğlu Kuyumculuk ile başarı hikayesi yazmaya devam ediyorlar. Özellikle kalze takı grubunda uzmanlaşan ve son bir yıla kadar ağırlıklı olarak ihracat gerçekleştiren Kabaloğlu Kuyumculuk; ‘katma değerli takı üretimi yapmalıyız’ sloganının vücut bulmuş hali oluyor.

Özellikle son 10 yıldır kalze takı grubu hem yurtiçinde hem de yurtdışında geniş kitlelerin tercihi oluyor. Kendine has dokusuyla, ustanın yorum gücüyle çok özel tasarımlara sahip olabilen Kalze takılar; yıllar önce İtalya’da doğmuş. Kabal kardeşler; kendi markalarını kurma aşamasında kalze takı grubunun yükselişe geçeceğini ve yakın zaman içinde yoğun talep alacağını ön görmüşler.

Firma ortağı Mustafa Kabal; 8 yıl önce kalze takı grubu üretimine başladıklarında bir elin parmak sayısını geçmeyecek kişinin bu takı grubunda üretim yaptığını, kardeşi Selçuk Kabal’ın bu takı grubunu ülkemizde üreten ilk kişilerden biri olduğunu söyledi.

Kuruldukları dönemde ilk yıl yurtiçine yönelik çalıştıklarını sonraki süreçte ise tamamen ihracata yöneldiklerini ve onlarca ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Mustafa Kabal; “Son dönemde altın fiyat farklılığının oluşmasıyla yüzlerce ihracatçı firma gibi bizde yurtdışı satışlarımızda ciddi oranda geriye düştük. Yakın zaman önce fusion tekniğiyle üretilen birçok takı grubunu da ilk kez atölyemizde madene aktardık. Kalze takılarını ilk ürettiğimiz dönemde 100 gramın altında ürün istenmiyordu. Şimdi 25 ile 45 gram arasında olan kalze takıları bile ağır kabul ediliyor” diye konuştu.

İtalyanların Dünyaya tanıttığı kalze takı grubunda Türk üreticilerin çok başarılı hamleler yaparak bu takı grubunda İtalyanların pazardaki üstünlüğüne son verdiklerini belirten firmanın bir diğer ortağı Selçuk Kabal; “Onlar şu anda üretim tekniği açısından, daha hafif üretebilme teknik becerisi bakımından bizim bir adım önümüzde olabilirler. Tasarım ve kaliteli ürün masaya koyma konusunda ise hiçbir farkımız yok hatta model çeşitliliği bakımından Türk ustalarımız birkaç adım öndeler” dedi.

Bugüne kadar yüzlerce farklı kalze modelini firma arşivine dahil ettiklerini kaydeden Selçuk Kabal; sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalze takı grubundaki gelişimi sürdürebilmemiz için kuyum ihracatındaki kara bulutların dağılması gerekiyor. Daha önce bu takıyı bizden tedarik eden birçok yabancının altın fiyat farklılığı nedeniyle en önemli rakibimiz İtalya’daki üreticilere sipariş geçtiklerini biliyoruz. Günümüzde Türkiye’de çok sayıda kişi kalze takı grubunda üretim yapıyor. Tabi ki herkesin çalışmalarına saygı duyuyoruz ama uluslararası arenada meslektaşlarımızla fiyat rekabeti yapmak yerine kalite ve tasarım alanında rekabet yapmayı arzu ediyoruz.”