SEKTÖR > Burhan Eryiğit “Makasın her firmaya, her atölyeye ama az ama çok faturası oluyor”

Burhan Eryiğit “Makasın her firmaya, her atölyeye ama az ama çok faturası oluyor”

Burhan Eryiğit “Altın fiyatlarında açılan makas, ihracat yapan firmalarımızı, onlara hizmet veren fason atölyelerini ve bizim gibi kaplama, yaldız yapan kısacası finish bölümü hizmeti sunan firmaları, sarf malzeme satışı yapanları kısacası herkesi olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz yılın ilk 5 ayına göre işlem hacmimizde %50 daralma yaşamışız. İhracatçı dostlarımızın derdi hepimizin derdi, tasası olmaya devam ediyor. Çözüm bekliyoruz.”

Altın ithalatına gelen kısıtlamanın ardından ortaya çıkan fiyat farklılığı (Makas) sektörümüzü zor durumda bırakmaya devam ediyor. Her ne kadar son dönemde makas 400$ civarına inse de bu sefer de sezonu kaçıran kuyum üreticisi, makasın düşüşünden faydalanamıyor. Makasın oluşturduğu hasarlar sadece ihracat yapanları etkilemiyor. İhracat markalarının arkasında görülmeyen güç olan fason atölyeleri, kaplama, yaldız atölyeleri de makasın faturasını ödüyorlar.

Eryiğit Kaplama firma ortağı Burhan Eryiğit; geçen yılın ilk 5 ayı ile bu yılın ilk 5 ayını karşılaştırdıklarında işlem hacimlerinde %50’ye varan bir kaybın olduğunu gördüklerini, işlerin temposunun düşmesine rağmen kendi branşlarında yeni açılımlar, yeni teknikler arayışlarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi.

Eryiğit’ten deniz severlere müjde…

Rodaj kaplama alanında uzun araştırmalarının ardından en yüksek kaliteyi şu an için yakaladıklarını kaydeden Burhan Eryiğit; “Şimdi Eryiğit Kaplama atölyemiz sarı, yeşil renkli altınlar için özel bir kaplama yapıyor. Denemelerimizde son derece başarılı olduk. Yaz mevsimi ile birlikte altın takılar ile denize girenlerin kararma sorununu tarihe göndereceğiz. Artık altın takılar ile en tuzlu denizlerde bile özgürce yüzecek ve takılarınız ilk günkü parlaklığını koruyacak” diye konuştu.

Deniz tuzunun yıllardır altın takılar üzerinde çok olumsuz etki yaptığını ve hızlı kararmalar ortaya çıkardığını belirten Eryiğit; “Ortalama her 3 ayda bir kendi uzman dalımızla ilgili önemli bir yeniliği müşterilerimizle, kamuoyuyla paylaşıyoruz. İşler düşse de biz gelişim motivasyonumuzu hiç kaybetmiyoruz. Eryiğit; her zaman en donanımlı ve yüksek kaliteli hizmetiyle hep hazır kıta görev bekliyor” dedi.